سال رونق تولید مبارک باد   ***   بیمه "ما" برای سومین سال متوالی موفق به کسب رتبه یک توانگری مالی شد   ***   پيام تبريك مديرعامل بيمه "ما" به مناسبت فرا رسيدن سال نو   ***
بیمه کشتی

 در بیمه کشتی شرکت بیمه "ما" با توجه به مشخصاتی مانند نوع شناور ، سال ساخت ، ارزش شناور ، قلمرو ، پرچم ، مدیریت و مالکیت ، رده بندی ، توناژ ، نوع محموله ، سابقه خسارتی ، مدت بیمه و وضعیت بازار بیمه نامه را صادر می کند و علاوه بر خسارت وارده به بدنه و ماشین آلات شناور ، مسئولیت مدنی ناشی از تصادم را نیز تحت پوشش قرار می دهد که همراه با بیمه بدنه و ماشین آلات است.

کشتی به دو صورت بیمه می شود

بیمه زمانی

بیمه سفر

انواع خطر و خسارت های وارد به شناورها

این بیمه نامه تمامی خطرات مربوط به آتش سوزی و انفجار ، طوفان ، به گل نشستن و یا برخورد با صخره ، تصادم شناور بیمه شده با شناورهای دیگر ، برخورد هواپیما یا وسایل مشابه و یا اشیایی که از آنها سقوط کند، برخورد مورد بیمه با وسایل نقلیه زمینی ، حوضچه تعمیر و یا تجهیزات و تأسیسات ساحلی ، زمین لرزه ، فوران آتش فشان ، صاعقه ، حوادث ناشی از بارگیری ، تخلیه یا جابه جایی کالا ، ترکیدن دیگ بخار ، شکستن شفت ، زیان همگانی و هزینه های نجات را شامل می شود.

 

 

سایر بیمه نامه های مرتبط با بیمه کشتی

مسئولیت مدنی کارکنان کشتی

مسئولیت مدنی اشخاص ثالث

مسئولیت مدنی آسیب دیدگی غیر کشتی بیمه شده

بیمه باربری

خدمات بیمه باربری  بیمه "ما" امنیت حمل و نقل را بیشتر خواهد کرد . بیمه باربری نوعی بیمه حمل و نقل کالا (از طریق زمینی ، هوایی و دریایی) می باشد که به موجب آن یک طرف بیمه گر تعهد می نماید در ازای پرداخت وجوهی که از طرف دیگر (بیمه گذار) دریافت می کند در صورت بروز حادثه در جریان حمل کالا از نقطه ای به نقطه دیگر ، خسارت وارده را طبق شرایط و مندرجات بیمه نامه جبران نموده و یا وجه معینی را بپردازد.

تعاریف مرتبط با بیمه باربری

مورد بیمه

کالایی است که مشخصات دقیق آن از نظر وزن ، تعداد ، کیفیت ، ماهیت و... با استفاده از اطلاعات مندرج در پروفرما در بیمه نامه درج می شود.

وسیله حمل

وسیله حمل از موارد بسیار مهم در بیمه باربری است که معمولا به کشتی ، هواپیما ، کامیون ، قطار و یا ترکیبی از آنها اطلاق می شود.

پارت شیمپنت (Part shipment)

پارت شیپمنت یا حمل به دفعات ، یعنی فروشندگان کالا قادر خواهند بود کالا را در چندین مرحله تحویل خریدار نمایند ، به عبارت دیگر کالا در چندین مرحله یا پارت حمل می گردد.

ترانس شیپمنت (Transshipment)

به انتقال کالا از روی یک وسیله حمل به روی وسیله حمل دیگر گفته می شود به عبارت دیگر حمل کالا ممکن است با چندین وسیله حمل صورت گیرد.

اهداف بیمه نامه

بیمه نامه باربری ، زیان های مالی کالاهای تجاری را در صورت تحقق خطرات مرتبط حمل و نقل (دریایی ، هوایی ، زمینی) مورد پوشش قرار می دهد و هدف از آن حفظ منافع صاحبان کالا، تجار، وارد کنندگان و در نهایت حفظ منافع ملی است.

چه کسانی به این بیمه نامه نیاز دارند:

فروشندگان کالا ، اعتبار دهندگان ، حمل کنندگان و خریداران برای انجام معاملات و مبادلات بازرگانی ایمن و خنثی سازی پیامد های ناخوشایند مالی در اثر ایجاد حوادث احتمالی از مخاطبان این بیمه نامه به شمار می آیند.

بیمه نامه باربری وارداتی

بیمه نامه باربری وارداتی کالاهایی که توسط اشخاص حقیقی و حقوقی از کشورهای خارجی خریداری می گردند، به صورت خریدهای براتی ، بدون انتقال ارز و یا از طریق اعتبارات اسنادی انجام می گیرند ، که با توجه به قوانین جاری خرید این نوع بیمه نامه برای واردکنندگان اجباری است.

بیمه نامه باربری داخلی

کلیه تولیدات و محمولاتی که توسط تولید کنندگان و تجار در محدوده جغرافیایی کشور ایران جابجا می شوند توسط این بیمه نامه تحت پوشش قرار می گیرند . بیمه نامه باربری ترانزیت مبدأ و مقصد برخی از حمل ها در خارج از مرزهای ایران بوده و کشور ایران تنها در مسیر حمل قرار داشته و فقط کالا در محدوده کشور ایران حمل می گردد.

بیمه نامه باربری صادراتی

کالاهایی که از ایران به مقصد کشورهای خارجی حمل می گرد،.بر اساس انواع شرایط فروش نیاز به بیمه نامه صادراتی دارند .به موجب این بیمه نامه کالای صادر شده از کشور ایران تا کشور مقصد تحت پوشش قرار می گیرد.

خسارت کلی(Total loss)

این بیمه نامه خسارت مستقیم ناشی از آتش سوزی و یا غرق وسیله نقلیه که منجر به از بین رفتن کل محموله در یک مرحله است را تحت پوشش قرار می دهد .تلف کلی می تواند واقعی یا فرضی باشد .تلف کلی واقعی زمانی تحقق می یابد که مورد بیمه کاملا از بین رفته و یا از تصرف بیمه گذار خارج شود. تلف کلی فرضی در صورتی است که هزینه نجات و تعمیر مورد بیمه خسارت دیده از ارزش واقعی مورد بیمه بیشتر شود.

 

انواع شرایط بیمه حمل و نقل کالا برای پوشش باربری خارجی

پوشش خطر بیمه شده کالا در شرایط

آتش سوزی یا انفجار

به گل نشستن و زمین گیر شدن ، برخورد با کف دریا ، غرق یا واژگون شدن کشتی یا شناور واژگون شدن یا از ریل خارج شدن وسیله حمل زمینی

تصادف یا برخورد کشتی با شناور یا وسیله حمل دیگر با هر جسم خارجی به غیر از آب تخلیه کالا در بندر اضطراری

فدا کردن کالا در جریان خسارت عمومی

به دریا انداختن کالا جهت سبک سازی کشتی

زیان همگانی و هزینه های نجات

مسئولیت مشترک در تصادف

پوشش خطرات بیمه شده کالا در شرایط

کلیه خطرهای بیمه شده در شرایط C و همچنین خطرهای زیر ، در شرایط B تحت پوشش قرار می گیرند.

زلزله ، آتش فشان ، صاعقه ، به دریا افتادن کالا از روی عرشه کشتی

ورود آب دریا ، دریاچه ، رودخانه به کشتی ، شناور ، وسیله ، کانتینر یا انبار کالا

تلف کلی هر بسته کامل از کالا حین بارگیری یا تخلیه از کشتی یا شناور

 

پوشش خطرهای بیمه شده کالا در شرایط

کاملترین نوع پوشش بیمه ای ، شرایط A است در این پوشش تقریبا کلیه خطرات احتمالی در جریان حمل تحت پوشش بیمه گران قرار خواهد گرفت .به جز استثنائاتی که به برخی از آنها در ادامه اشاره می گردد.

استثنائات در شرایط

تلف ، آسیب و یا هزینه ناشی از سوء عمل ارادی بیمه گذار

نشست و ریزش عادی ، کسر عادی وزن یا حجم و یا فرسودگی و پوسیدگی عادی مورد بیمه

تلف ، آسیب یا هزینه ناشی از کافی نبودن یا نامناسب بودن بسته بندی یا آماده سازی مورد بیمه برای حمل (بسته بندی) مندرج که شامل بارچینی در کانتینر و لیفت وان نیز می شود. به شرط اینکه چنین عملی قبل از شروع بیمه کالا به وسیله بیمه گذار یا کارکنان وی انجام شده باشد.

تلف ، آسیب یا هزینه ناشی از عیب ذاتی با ماهیت مورد بیمه

تلف ، آسیب یا هزینه ای که علت اساسی آن تأخیر باشد ، حتی اگر این تأخیر ناشی از خطرهای بیمه شده صورت پذیرد (به استثنای هزینه های قابل پرداخت در خسارت همگانی)

تلف ، آسیب یا هزینه ناشی از ورشکستگی یا اعسار مالکان ، مدیران و اجاره کنندگان یا گردانندگان کشتی و یا قصور در انجام تعهدات مالی از طرف آنها

تلف ، آسیب یا هزینه ناشی از کاربرد هر نوع سلاح جنگی که با انرژی اتمی یا شکست ، ترکیب هسته ای و یا واکنش مشابه دیگری با نیرو و یا ماده رادیواکتیو عمل نماید.

مواردی که به هیچ وجه تحت پوشش قرار نمی گیرد

آسیب یا هزینه های ناشی از عدم قابلیت دریانوردی کشتی

نامناسب بودن کشتی ، وسیله حمل ، کانتینر و ... ، مشروط به اینکه بیمه گذار و کارکنان از این موضوع اطلاع داشته باشند.

از بین رفتن کالا ، آسیب دیدگی یا هزینه ناشی از جنگ ، جنگ داخلی ، بلوا و توقیف، ضبط ، مصادره ، تصرف و یا اثرات ناشی از این امور

آسیب یا هزینه های ناشی از عمل اعتصاب کنندگان ، جلوگیری از ورود کارگران